ODDZIAŁY I WYCHOWAWCY

ADMINISTRATOR

Akademia CISCO

Spotkanie z literaturoznawcą p. Michałem Maciejem Rusinkiem
pt. „Retoryka - jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”

W dniu 8 marca 2017 r. kolejny raz braliśmy udział w spotkaniu literackim organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chojnie. Czterdziestoosobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. E. Krupy – Nadolny, p. H. Leszczyńskiej i  p.  G.  Lasowskiej miała niesamowitą możliwość poznać p. Michała Macieja Rusinka – polskiego literaturoznawcę, tłumacza, pisarza, doktora habilitowanego nauk humanistycznych i wieloletniego sekretarza naszej noblistki Wisławy Szymborskiej. Tematem spotkania była „Retoryka - jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić”.

IMG_6645_1024x683

Pan Rusinek okazał się bardzo ciekawą i charyzmatyczną postacią. Wykład zaczął od  przedstawienia się i powitania zebranych. Omawiał zagadnienie retoryki, czyli sztuki mówienia, zdawałoby się sztuki starożytnej, ale jakże potrzebnej w czasach współczesnych.

20170308_083747

W zrozumiały sposób przekazywał kwestie trudne, bez których komunikowanie się  nie  byłoby możliwe. Opowiadał żarty i anegdoty, co w sposób obrazowy wyjaśniało językoznawcze zagadnienia i zawiłości.

20170308_093924

Omówione zostały trzy z pięciu części teorii retoryki: sposoby komunikacji, mowa ludzkiego ciała, mimika. Pan Rusinek przekazał wiele rad, jak stać się lepszym mówcą, odpowiednio dobierać argumenty oraz jak używać ich na odpowiednim stanowisku i poziomie. Każdy powinien umieć bronić się przed manipulacją, gdyż retoryczne mechanizmy rozmówca może niestety wykorzystywać również w taki sposób. Trzeba więc nie tylko świadomie mówić, ale  przede wszystkim świadomie słuchać wypowiedzi, które zewsząd nas otaczają, namawiają, kuszą, zwodzą.

IMG_6672_1024x683

Dominik Woźniak, kl. III TI